Przez długi czas multimedia automobilowe ograniczały się do przeznaczeń jedynie w wysokiej klasy samochodach, limuzynach oraz pojazdach rekreacyjnych. Pomysł oglądania filmów lub grania w gry w samochodzie trafił do kluczowego nurtu zainteresowania na globie dopiero w późnych lat 90-tych i wczesnych XXI wieku, a nawet w owym czasie multimedia samochodowe były w ogromnej mierze ograniczone do kosztownych jednostek wideo i nieporęcznych magnetowidów bądź rozległych systemów DVD.

Odtwarzacz AV

Multimedia do auta: co się dzieje obecnie?
Dzisiaj multimedialne dyspozycje są dostępne dla wszystkich kierowców, co jest zauważalne w bogatych w funkcje autach. Odpowiednio to, nie ma niemal żadnych barier co do sposobu konfigurowania automobilowego systemu multimedialnego, a jedyną pewną kwestią jest to, że potrzebujesz również komponentu audio, jak oraz wideo.

Są dziesiątki rozmaitych sprzętów i oprzyrządowania oraz wszelkie muszą ze sobą współdziałać w samochodowych multimediach. Z reguły umieszcza się je w ramach trzech bazowych kategorii:

•    ekwipunek audio
•    sprzęt wideo
•    źródła mediów

Część audio automobilowego systemu multimedialnego zazwyczaj składa się z istniejącego systemu dźwiękowego, choć istnieją pewne różnice. Niektóre z komponentów audio, jakie na ogół znajdują się w samochodowych systemach multimedialnych, zawierają:

•    jednostkę główną
•    głośniki
•    procesor dźwięku
•    słuchawki

Słuchawki wolno odnaleźć już w pospolitych samochodowych systemach audio, niemniej jednak są one znacznie częściej używane w połączeniu z multimedialnymi samochodami. Przewodowe słuchawki potrzebują gniazda słuchawkowego w jednostce kluczowej, odtwarzaczu wideo lub w innym miejscu, natomiast słuchawki bezprzewodowe są w stanie wykorzystywać sygnały podczerwieni czy też RF.

Większa część innych składników audio jest niezwykle podobna do tych w stereotypowych samochodowych systemach audio, z kilkoma odstępstwami, takimi jak jednostka główna. W trakcie gdy w konfiguracji multimedialnej można używać prostego radia samochodowego, jednostki z głowicami wideo są znacznie porządniej zaadaptowane do celu.

W jaki sposób wybrać?
To w głównej mierze powinno być przemyślane już na poziomie wybierania auta. Jeśli natomiast zabieramy się za wyposażenie już później przede wszystkim musimy wziąć pod szczególną uwagę czynniki takie jak: budżet, wykorzystanie, częstotliwość użytkowania. Całe szczęście dzisiejsze marki dają nam do dyspozycji całościowe rozwiązania, a sprzedawcy systemów multimedialnych do wozów są niezmiennie gotowi do pomocy w wyborze tego w najwyższym stopniu słusznego. Warto niemniej jednak wcześniej samemu zrobić rozeznanie w opcjach oraz cenach na rynku, żeby nie dać się naciągnąć.